نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه

خداحافظ بی نظمی! نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه

نویسنده:صنایع چوب فرهنگ

طراحی یک دکوراسیون داخلی زیبا و چشم نواز در منزل یا محل کار خیلی چالش برانگیز تر از اون چیزی هست که به نظر میرسد!

همه ما زمانی که قرار هست راجع به چیدمان فضای داخلی منزل یا محل کار فکر کنیم حتما یه ایده خام یا یک تصویر مبهم در ذهن خودمان داریم، اما اگر این ایده بدون برنامه اجرایی شود ممکن است نتیجه خوبی را نداشته باشد، ما در این مقاله قرار هست به نکاتی که شما رو در ساختن یک دکوراسیون داخلی جذاب کمک میکند اشاره کنیم، پس با ما همراه باشید!

10 عامل بی نظم کننده دکوراسیون داخلی را بشناسید!

تجربه ثابت کرده که در اکثر مواقع افراد هزینه های گزافی رو صرف خرید و بهبود دکوراسیون منزل و آشپزخانه و حتی دکوراسیون اداری می کنند، با این تصور که دکوراسیون آنها در نگاه اول زیبا و شگفت انگیز می شود؛ در صورتی که اگر تمرکز اصلی خود را بر روی چیدمان صحیح، انتخاب رنگ و رعایت هارمونی و همچنین استفاده بهینه از فضای کمد و اتاق ها کنند نتیجه بهتری را با هزینه کمتر خواهند دید..

در ادامه ما به 10 عاملی اشاره می کنیم که باعث میشه دکوراسیون داخلی شما بی نظم و غیر اصولی به نظر برسد.

1.      بی توجهی به ابعاد فضای داخلی

اولین و پیش پا افتاده ترین مسئله که بیشترین تاثیر را در نهایت بر روی طراحی دکوراسیون داخلی دارد، ابعاد فضای منزل و یا محل کار است.
اگر دارای منزل و یا محل کار با ابعاد بزرگ و وسیع هستید دست شما برای طراحی دکوراسیون داخلی آن باز تر است و گزینه های بیشتری روی میز دارید.
اما خب با وجود این که اخیرا بیشتر منازل و محیط های اداری تبدیل به آپارتمان های کوچک با فضای محدود شدند، باید برای ساختن و طراحی دکوراسیون داخلی به دنبال ایده های خلاقانه و کاربردی تر باشند.

ایده های خلاقانه برای خانه های کوچک:

 • بازسازی و تغییر پنجره های کوچک به بزرگ (به منظور دستیابی به نور بیشتر و ایجاد فضای روشن تر و دل باز تر)
 • استفاده از رنگ های روشن برای دیوار ها
 • استفاده از اشیا و لوازم منزل با رنگ روشن
نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه
نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه

2.      مدیریت نکردن استفاده از فضای منزل

یکی از چالش های بزرگ در خانه های کوچک مدیریت کردن فضا به شکل درست است و حتی ممکن این مشکل با نقل مکان به یک فضای بزرگتر هم رفع نشه!
راه حل در این مواقع استفاده از قفسه ها و کمد ها برای نگهداری از وسایل ضروری است، البته این کمد ها و قفسه ها نباید به گونه ای ساخته شده باشند که خودشون فضای زیادی رو اشغال کنند.

چند تا ایده مدیریت فضا:

 • دسته بندی و قرار دادن وسایل دم دستی و مهم در قفسه های کم جا و سبک
 • استفاده از فایل ها و کشو های سیار
 • بهره گیری بیشتر از میز های تاشو
 • استفاده از مبلمان تخت خواب شو

3.      استفاده از رنگ بندی اشتباه

همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم رنگ ها یکی از عوامل حیاتی و حساس در طراحی دکوراسیون منزل و محل کار است، از همین رو باید به آن توجه بسیار ویژه ای داشته باشیم.
در منازل کوچک توصیه میشود از رنگ های روشن استفاده کنید و در صورتی که به رنگ های تیره علاقه دارید تکنیک قاب بندی می تواند بسیار موثر و کمک کننده باشد. یعنی قالبا دیوار ها روشن باشند و در یک قاب کوچک از رنگ دلخواه هم استفاده شود.

4.      بی توجهی به طراحی پرده

در خانه های بزرگ هیچ محدودیتی برای انتخاب قد پرده و حتی رنگ آن هم نخواهید داشت و مطابق با سلیقه شخصی و سبک دکوراسیون داخلی آن را انتخاب خواهیم کرد.
اما در خانه هایی با ابعاد کوچکتر بهتر است از پرده هایی با قد بلند و ترجیحا هم اندازه با قد دیوار ها استفاده شود. این کار باعث می شود خانه کمی بزرگتر به چشم بیاید.

5.      کتابخانه ممنوع!

با وجود آپارتمان های کوچک دیگر جایی برای قرار دادن کتابخانه های بزرگ وجود ندارد و در صورت نیاز از سرویس های چوبی با ابعاد کوچک تر که با خلاقیت درون آن ها کتابخانه هم تعبیه شده استفاده شود.

6.      پارتیشن بندی نادرست و غیر اصولی

یکی از فضا های مهم در دکوراسیون داخلی منازل، فضای نگهداری از لباس ها است. در منازل کوچک مشکل کمبود جا برای نگهداری از لباس ها به راحتی با پارتیشن بندی درست و اصولی قابل حل است.

7.      انتخاب نادرست اتاق کار

اگر به یک اتاق کار در منزل خود نیاز دارید، انتخاب درست اتاق از بین اتاق بزرگ تر و کوچک تر به میزان فضایی که برای کار خود نیاز دارید بستگی دارد.
ضمن این که اگر اتاق کارتان نسبتا بزرگ است ولی حوصله شلوغی محیط را ندارید می توانید از میز و صندلی های کم جا و سبک و در صورت لزوم از نوع تاشو استفاده کنید و ضروری ترین وسایل کارتان را جلوی دست بگذارید.

نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه
نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه

8.      دکوراسیون داخلی آشپزخانه را شلوغ نکنید

به هر میزانی که فضای آشپزخانه را ساده تر و خلوت تر بچینید، نظم بیشتری را در حین آشپزی تجربه خواهید کرد. چرا که فضای آشپزخانه به خودی خود یک فضای شلوغ، پر رفت و آمد و پرکار است. حتما در انتخاب میز ناهارخوری نهایت دقت را بکار بگیرید. اندازه و فضایی که میز ناهارخوری و صندلی ناهارخوری اشغال میکند از نکات حایز اهمیت می باشد.
اگر در این فضا از ظرف و ظروف تزئینی بیش از اندازه هم استفاده کنیم، باعث بی نظم تر شدن فضای دکوراسیون داخلی آشپزخانه شده ایم!

البته پیشنهاد ما به افرادی که علاقه زیادی به استفاده از لوازم دکوری در آشپزخانه دارند استفاده از کابینت هایی با درب های شیشه ای است، که هم زیبایی و نظم را به محیط آشپزخانه می بخشد.

9.      دست کم گرفتن پنجره ها

پنجره عنصر مهم در هر منزل و محل کاری است که نباید از آن غافل شوید، به هر اندازه پنجره بزرگ تر، میزان روشنایی و نور وارد شده در محیط بیشتر خواهد شد. ضمن این که با استفاده از پرده های مناسب با اندازه و رنگ بندی درست برای این پنجره ها دکوراسیون داخلی را کامل تر خواهید کرد.

10.  تاثیر شگرف گل های آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

تاثیر گل و گیاه بر روی افزایش نشاط و انرژی مثبت بر هیچکس پوشیده نیست و همه ما می دانیم که چقدر داشتن یک فضای سبز کوچک در منزل یا محل کار می تواند باعث تقویت روحیه و امید در افراد شود.
از همین رو پیشنهاد می کنیم حتما از گل های آپارتمانی برای زیباتر کردن محیط منزل و یا حتی محل کار خود استفاده کنید تا جذابیت دکوراسیون داخلی خود را پیش از پیش افزایش دهید.

نتیجه‌گیری برای فضای منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه به عنوان فضایی که اعضای خانواده زمان زیادی را در آن سپری می‌کنند به دقت و توجه کافی نیاز دارد. ما در این مقاله سعی داشتیم تا مواردی که باعث بهبود چیدمان فضای داخلی و طراحی اصولی تر دکوراسیون داخلی می شود را به طور کامل ذکر کنیم؛ مانند:

چیدمان درست دکوراسیون داخلی آشپزخانه

 • نورپردازی اصولی
 • دسترسی آسان به وسایل و لوازم
 • مدیریت منابع انرژی
 • استفاده بهینه از فضا
 • مدیریت فضای داخلی
 • استفاده از وسایل نو با رنگ بندی مناسب
 • ترکیب رنگ مناسب
 • رعایت توازن بین زیبایی و کاربردی بودن در هر انتخاب و طراحی
 • توجه به جزئیات و اهمیت آنها
 • انتخاب مواد و ملزومات با کیفیت

سوالات متداول

آیا می توانیم دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه را با هزینه کم طراحی و اجرا کنیم؟

بله می توانید با بهره گیری از وسایل دکوری مقرون به صرفه، خرید محصولات دست دوم تمیز و یا ایده پردازی و ساخت محصولات دست ساز با هزینه بسیار کم دکوراسیون داخلی خود را طراحی و اجرا کنید.

چگونه فضای آشپزخانه را بزرگتر جلوه دهیم؟

استفاده از رنگ های روشن و به کار بردن آینه در فضای داخلی آشپزخانه باعث بزرگ تر نشان دادن آن می شود.

آیا می توانیم چند سبک مختلف را در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود ترکیب کنیم؟

بله، شما می توانید سبک های مختلف طراحی داخلی را در آشپزخانه خود با متعادل کردن عناصری مانند طرح رنگ، بافت ها و الگوها ترکیب کنید تا ظاهری منسجم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید