طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه ایرانی

10 ایده جدید برای طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه ایرانی

نویسنده:صنایع چوب فرهنگ

5/5 - (2 امتیاز)

همه ما روزانه با هزاران تصویر از دکوراسیون داخلی منزل و محل کار در شبکه های اجتماعی رو به رو می شویم و مدام در حال تصور خانه رویایی با بهترین سبک دکوراسیون داخلی منزل هستیم.

از همین رو در این مقاله از مجله تخصصی صنایع چوب فرهنگ 10 ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه ایرانی به همراه توضیحات لازم برای طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل ارائه می شود.

ایران دارای مردمی از اقوام گوناگون با ملیت های مختلف است و فرهنگ غنی و آمیخته با هنر و طراحی که جزو تمدن ایرانی بوده ما را از هر نژاد و کشور دیگری متمایز کرده و این هنر در تمام جزئیات شهر و کشور و حتی منازل ما رد پایی از خود بر جای گذاشته است.

از همین رو دکوراسیون داخلی منزل ایرانی دارای جزئیات و ویژگی هایی است که اگر به گذشته نگاه کنیم به قدمت معماری داخلی ایرانی میرسیم که به سال‌های خیلی دوری برمی‌گردد. در ادامه ما 10 ایده ناب و جذاب برای داشتن دکوراسیون داخلی منزل ایرانی را با هم مرور خواهیم کرد.

نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه
نکات دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه

10 ایده ناب و جذاب برای داشتن دکوراسیون داخلی منزل ایرانی

1.      به دیوارهای سفید جان تازه ببخشید

دیوار سفید اگرچه در طراحی مینیمال کاربردی است اما به طور کلی بی روح است و ما برای جان بخشیدن به فضای خانه توصیه می کنیم از رنگ های هماهنگ با مبلمان یا فرش ها برای دیوار ها استفاده شود.

2.      بهره گیری از شلف های گوناگون

شلف های می توانند دکور خانه و حتی محیط اداری را به شکل غیر قابل باوری زیباتر کنند، عموما انواع مختلف شلف با قیمت های بسیار مقرون به صرفه در بازار عرضه می شود که می توانید آنها را تهیه کنید و با استفاده از کتاب و گلدان هایی با گل های آویزان آن را تزئین نمایید.

3.      از وسایل قدیمی قافل نشوید

ایده پردازی و داشتن خلاقیت در دکوراسیون داخلی حرف اول را می زند، با ایده پردازی دیگر وسایل قدیمی خود را دور نمی اندازید و با ایجاد تغییرات کوچکی آن را قابل استفاده می کنید.

4.      تاثیر باور نکردنی آینه

آینه ها علاوه بر این که بسیار کاربردی هستند اگر به درستی از آن ها در دکور خانه استفاده شود می توانند زیبایی خاصی را به فضا ببخشند. امروزه استفاده از آینه هایی با قد بلند و ایستاده در دکور خانه امری رایج بوده که حس خاصی را به فضا می بخشد.

5.      استفاده از وسایل ایرانی اصیل

از وسایل دکوری ایرانی مثل فرش های دستبافت، سفالگری، میناکاری، فیروزه کوب و … که نماد ایران و ایرانی است، در ساختن و طراحی کردن دکوراسیون داخلی منزل کوچک ایرانی استفاده نمایید.

6.      استفاده از ریسه ها

بهره بردن از ریسه ها می تواند در خاص تر کردن دکور منازل کمک کننده باشد، این ریسه ها را می توانید به صورت آماده خریداری کنید و یا به عنوان یک کار دست ساز درست کنید.

7.      تزئین مبلمان را فراموش نکنید

ایده‌های مختلفی برای تزئین مبل‌ها در شبکه های اجتماعی وجود دارد، به طور مثال می توانید از کوسن و پارچه های مختلف که دارای هماهنگی با رنگ مبلمان شما هستند بهره ببرید و آن ها را روی مبل قرار دهید.

8.      نور پردازی مناسب

از لامپ‎ها و یا لوسترهایی با نوردهی بالا برای سقف خانه تان استفاده کنید. برای اینکه نور مناسب باعث خاص دیده شدن وسایل می‌شود و رنگ تازه ای به خانه می‌بخشد. همچنین نور سفید حالت شیک و لوکس را به دکوراسیون خانه تان می شود. البته که نور طبیعی تابیده شده از پنجره بسیار خاص تر است اما اگر پنجره های بلند و بزرگ ندارید آن را با استفاده از نورهای غیر طبیعی جبران کنید.

9.      استفاده از دو رنگ بنفش و زرد

رنگ زرد و بنفش حس شادی و خوشحالی را به افراد منتقل می کند و پیشنهاد می کنیم از این دو رنگ در ترکیب رنگ های به کار رفته در دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنید. ضمن این که به طور کلی استفاده از رنگ‌های آرامبخش و لوازم راحت و پارچه های نرم و لطیف بسیار توصیه می شود.

10.  چیدمان درست و اصولی

سازماندهی جزئی جدایی ناپذیر در چیدمان وسایل منزل و حتی محل کار است و باید در حین چیدن بر اساس اصول و قوانین مشخصی آن را انجام دهید که از هر گونه شلوغی و بی نظمی جلوگیری شود.

10 ایده جدید برای طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه ایرانی
10 ایده جدید برای طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه ایرانی

11 نوع از بهترین سبک دکوراسیون داخلی منزل:

در این قسمت قرار هست با 11 نوع از بهترین سبک دکوراسیون داخلی منزل اشاره کنیم اما به صورت جزئی تر در آینده به شرح هر یک از این سبک ها خواهیم پرداخت.

 • مدرن
 • مینیمال / معاصر
 • صنعتی شهری
 • شیک کهنه
 • قومی مدرن
 • کلاسیک
 • رترو
 • روستایی مدرن
 • طبیعی / اسکاندیناوی
 • سبک فیوژن و التقاطی
 • سبک وینتیج / قدیمی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل

شاید طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل در نگاه اول امری ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما این موضوع به اندازه مهم و حائز اهمیت است که گروه هایی به صورت تخصصی برای آموزش این مبحث مهم فعالیت می کنند. در واقع دکوراسیون داخلی امروزه به عنوان ترکیبی از علم و هنر شناخته می شود و به صورت تخصصی به آن پرداخته میشود.

ناگفته های دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه!

چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی در وهله اول به متراژ و ابعاد فضای مورد نظر بستگی دارد، در واقع به بیان ساده تر دکوراسیون داخلی منزل کوچک با رعایت موارد خاص و ویژه ای صورت می گیرد که منطبق و مختص به خودش است.

به طور مثال در دکوراسیون داخلی منزل کوچک ایرانی از آشپزخانه های کوچک تر و کارآمد تر که دارای کابینت بندی های اصولی و بهره گیری از جزیره های کوچک هستند استفاده شده است. و یا در دکوراسیون داخلی منزل کوچک مدرن از المان ها و لوازم دکوری بسیار ساده با طیف رنگی سفید، کرم، شیری و به طور کلی رنگ های نود استفاده می شود؛ استفاده از شلف، قفسه و مبل های تخت خواب شو در این فضا های مدرن زیاد به چشم می خورد.

دکوراسیون داخلی منزل ساده همانطور که از نامش پیداست با کم ترین و ساده ترین اجزا و المان ها تشکیل شده و تمام تلاش ما بر این است که سادگی محیط را حفظ کنیم و در عین سادگی وسایل مورد نیاز را فراهم و استفاده نماییم.

10 ایده جدید برای طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه ایرانی
10 ایده جدید برای طراحی دکوراسیون داخلی یک خانه ایرانی

جمع‌بندی

با توجه به نیازها و سلیقه‌های مختلف، می‌توان از ایده‌های متنوعی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل و آشپزخانه استفاده کرد. دکوراسیون داخلی منزل کوچک ایرانی و مدرن، دکوراسیون ساده، دکوراسیون داخلی منزل عروس و دکوراسیون داخلی منزل کلاسیک هر کدام ویژگی‌ها و جذابیت‌های خاص خود را دارند. بهره‌گیری از این ایده‌ها می‌تواند به شما در ایجاد فضایی زیبا، دلنشین و کاربردی کمک کند.

سوالات متداول

آیا می توانم عناصر سنتی ایرانی را در دکوراسیون خانه مدرن خود بگنجانم؟

ترکیب قالی سنتی ایرانی، کاشی کاری های پیچیده، آینه کاری، مبلمان و لوازم مدرن در فضای دکوراسیون منازل باعث جذابیت بیشتر آن می شود.

مهم ترین مشخصه های دکوراسیون داخلی ایرانی چیست؟

استفاده از نقش و نگار گل، اشکال هندسی و بهره گیری از منسوجات و تزئینات ایرانی مثل سفال، میناکاری و تابلو فرش های دستبافت

چگونه اتاق خواب خود را به سبک خانه های ایرانی لوکس کنیم؟

استفاده از ملافه هایی از جنس ابریشم، کوسن های مخملی، استفاده از تخت هایی با کنده کاری های اصیل ایرانی می تواند حس جلال خانه های لوکس ایرانی را به افراد منتقل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید