آن چه درباره کابینت باید بدانیم

« آن چه درباره کابینت باید بدانیم »

آشپزخانه ها یکی از کلیدی ترین مکان ها در ساختار زندگی ما ایرانیان می باشد.  وقت زیادی از بانـوان ایرانـی در آشپزخانه سپری می شود. در طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه توجه به نکات ذیل ضروری است:

 • پیش بینی فضای مناسب جهت ظروف ، ادویه ، مواد غذایی و . . .
 • دسترسی آسان به این فضاها و رعایت نکات آرگونومیک برای بانوان
 • رعایت سادگی و زیبایی در طراحی ، آشپزخانه نباید جای شلوغی به نظر برسد.
 • استفاده از یراق آلات مناسب و با کیفیت ،ریل ها، لولاها ، جکها و سبدهای مختلف نقش اساسی در راحتی ما در آشپزخانه ایفا می کنند.
 • جانمایی صحیح یخچال ، ماشین لباسشویی و ظرفشویی ، گاز و سینک ظرفشویی
 • حالا نوبت انتخاب نوع مواد اولیه و مدل می باشد

 

«انواع مدل های کابینت»

کابینت مدرن : بیشتر افرادی که به دنبال طرح های ساده هستند این مدل را انتخاب می کنند ، که بسته به نوع مواد اولیه معمولا اقتصادی تر از سایر مدل ها است

کابینت کلاسیــک : انواع ابزارها بر روی دربها توسط CNC و همچنین تاج ها ، زیرچراغی و پاخورهای پرپیچ و خم ویژگی این مـدل می باشد. ستون های قدی و غیرقدی به زیبایی این مدل خواهند افزود.

کابینت طرح انزو : انزو نام یک برند خارجی است که در زمینه دکوراسیون و مبلمان فعالیت می کند. کابینت هایی که در ایران شبیه این شرکت ساخته می شود به انزو معروف شده اند.

کابینت های انزو دارای ویژگی های متفاوت زیر هستند:

 • ضخامت درب معمولا از 25 میلیمتر به بالا می باشد
 • بر روی لبه درب ها ابزار ساده ای اجرا می شود.
 • اغلب اوقات رنگ درب ها سفید و یا نزدیک به آن می باشد.
 • این نوع کابینت می تواند ، به صورت وکیوم اجرا شده و یا از رنگ برای پوشش درب ها و ستون ها استفاده شود.

کابینت نئوکلاسیک: درب ها و ستون ها در این نوع از یک قاب ساده تشکیل می شود، تاج و پاخور نیز از کلاسیک ساده تر هستند


نوع مواد اولیه ، کابینت را به دسته های زیر تقسیم می کند:

 • فینگر جوینت : قطعات کوچک چوب به وسیله چســب های ضدآب و ابزارهای خاص کنار هم چسبانده شده و صفحات بزرگ بوجود می آورند. از این قطعات برای تولید صفحات میز و کابینت و همچنین درب های کابینت استفاده می شود. زیبایی طبیعی، ضدآب بودن، دوام طولانی و قابلیت بازسازی آسان  ، فینگرجوینت را به یکی از بهترین گزینه ها برای کابینت تبدیل کرده است.
 • روکش چوب : روکش های طبیعی چوب بر روی صفحات خام MDF پرس می شود ، آنگاه می توان از این صفحات در تولید طرح های کلاسیک و یا حتی مدرن استفاده کرد و معمولا از رنگ های پلی استر و یا پلی یورتان برای پوشش درب ها استفاده می شود. در مقابل آب و ضربه آسیب پذیر می باشد.
 • ممبران : روکش هایی از جنس PVC بر روی صفحات یک طرف خام MDF که از قبل طرح های مورد نظر بوسیله CNC بر روی آن اجرا شده است ، چسبانده می شود. استفاده از چسب های آلمانی مرغوب منقضی نشده و همچنین دستگاه پرس بدون عیب در کیفیت این نوع نقش اساسی دارد. در صورت انجام صحیح مراحل فوق ، درب های کابینت از مقاومت و کیفیت بالایی در مقابل آب و ضربه برخوردار می گردند. رنگ ها و طرح های متنوع روکش های PVC می تواند هر سلیقه ای را راضی نماید.

در اجرای کابینت های مدرن ، کلاسیک و انزو می توان از وکیوم استفاده کرد.ممبران به لحاظ ساختاری با وکیوم تفاوت چندانی ندارد، اما در ممبران از پرس مدرن تر و کامل تری برای چسباندن روکش PVC  استفاده می شود.

این مدل به لحاظ دوام بیشتر و ضدآب بودن کاملا اقتصادی می باشد.

 •  mdf ملامینه : در این نوع ، از صفحات دورو ملامینه که برش خورده و لبه های آن نوار شده برای درب ها استفاده می گردد. نوع MDF  می تواند های گلاس ، مات و یا سوپر مات باشد و همچنین طرح ها و رنگ های فوق العاده متنوعی وجود دارد که می تواند رضایت مشتری را جلب نماید. این نوع فقط در کابینت مدرن قابل استفاده است. نوع MDF  مورد استفاده ، دستگاه های برشکاری ، نوار PVC ، چسب نوار و … همه در کیفیت این نوع کابینت بسیار موثر می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *