گزیده ای از سخنرانی مدیرعامل صنایع چوب فرهنگ در همایش صنعت چوب

گزیده ای از سخنرانی مدیرعامل صنایع چوب فرهنگ در همایش صنعت چوب:

صنعت چوب و مبلمان استان قم با دارابودن بیش از سه هزار کارگاه کوچک و بزرگ و حدو سی هزار نیروی اشتغال به کار از مهمترین و فراگيرترين بخشهای صنعتی استان میباشد. استان قم در این بخش رتبه دوم کشوری را دارا می باشد.
حضور هنرمندان بزرگ ، کارخانه های مدرن و سابقه طولانی این صنعت در استان، موجب گردیده است که قم بتواند به یکی از قطبهای صادرات این بخش تبدیل گردد.
اینک به بخشی از مشکلات این صنعت اشاره می گردد:
1-زیرساختهای شهری و فروشگاهی: به جهت رونق این صنعت ایجاد مراکز تجاری طبقاتی مدرن همراه با تمام امکانات رفاهی مدرن (از جمله پارکینگ) شرط لازم جذب مشتریان خارج استان و حتی خارج از کشور میباشد. (مانند یافت آباد تهران)
2 - ایجاد یک فروشگاه مجازی تخصصی صنعت چوب و مبلمان که تولیدکنندگان معتبر استان بتوانند کالاهای خود را دریک محیط مجازی زیبا به معرض فروش بگذارند.
3ـ استفاده از تابلوهای تبلیغاتی جاده های اصلی کشور(مثل اتوبان قم تهران) جهت معرفی صنعت چوب استان.
4-دعوت از هییت های اقتصادی کشورهای دیگر جهت بازدید از این صنعت و دیدار با تولیدکنندگان معتبر جهت بازشدن راههای ارتباطی با سایر کشورها.
5-ایجاد گروههای مشاوره ای قوی با حمایت سازمان صنعت ، معدن و تجارت و شرکت شهرکهای صنعتی استان در کنار اتحادیه درودگران که می تواند در زمینه های زیر به اصلاحات درونی استان کمک نمایند:
الف)بروزرسانی تولیدات و اصلاح الگوهای قدیمی
ب)تبیین ضرورت بکارگیری دستگاههای جدید
ج)اصلاح ساختار مدیریتی کارگاهها
د)برگزاری کلاسهای آموزشی تخصصی در زمینه های چوب، روکش، رنگ، رویه کوبی و سایر موارد
ه)برگزاری دوره های آموزشی در زمینه آشنایی با قوانین بیمه و مالیات
و)استفاده بهینه از صدا و سیمای استانی و حتی ملی جهت معرفی این صنعت
6-مراکز و ماموران دولتی اعم از بیمه، دارایی، کار و بهداشت در برخورد با کارفرمایان حتی کارگاههای کوچک، به گونه ای قانون را اجرا نمایند که موجبات دلسردی و ناامیدی آنان را فراهم نیاورند، بلکه با برخورد دلسوزانه همراه با راهنماییهای لازم به حل مشکلات کارفرمایان در این زمینه ها کمک نمایند.

برای ارزيابــی کيفيت محصــولات چوبـــی به شناخت عناصر موثر در فرآيند توليد نيازمنديم که برخی از آنها به قرار ذيل می باشد :

چوب ، روکش ، نئوپان ، پرس ، رنگ ، ابزار يراق

نوع اسفنج و پارچه (در انواع صندلی و مبل)

عناصر انسانی ، مديريت توليد

   برای توليد کالايي با کيفيت مطلوب، به مواد اوليه درجه يک، نيروی انسانی ماهر و مديريت فنی مناسب احتياج داريم. رعايت نکات فوق الذکر هزينه توليد را نسبت به محصولات نامرغوب تا دو برابر و بلکه بيشتر افزايش می دهد.

   در اغلب اوقات محصولات نامرغوب به لحاظ ظاهری و نگاه غيرفنی تفاوت فاحشی با کالای مشابه مرغوب نخواهند داشت اما کاميابی خريداران اين محصولات ديری نخواهد پاييد چون پس از مدتی مشکلات آشکار می گردد. جدا شدن اتصالات، ترک خوردن و پيچيدگی، بالازدگی روکش، پوسته کردن رنگ، خرابی دستگيره ها و قفلها و . . .

   به مشتريان محترم توصيه می گردد که قبل از خريد به موارد ذيل در مورد سازنده کالا توجه فرمايند:

1- دارا بودن کارخانه معتبر با آدرس مشخص

2- سابقه توليدات

3- دارا بودن نيروی فنی و ماهر

4- توانايي تهيه مواد اوليه مرغوب

که کليه اين موارد در بازديد از کارخانه تا حد زيادی مشخص می گردد.

بنابراين بازديد از کارخانه توليدی را به مشتريان محترم توصيه می کنيم.


     کتابخانه ها هميشه نقشي مهم در ارتقاء سطح يادگيري مراکز آموزشي و فرهنگي ايفا کرده اند. يکي از شاخصه هاي اصلي مراکز علمي معتبر دنيا کتابخانه هاي آنها مي باشد. کتابخانه ها هميشه اين امکان را به يادگيرندگان مي دهند که مسائل خود را در حيطه اي وسيع و عميق تر از کتابهاي معمول درسي مورد بررسي قرار دهند.

     ما معلم هستيم ، از آن دسته معلماني که به کلاس و کتاب هاي درسي هيچگاه قانع نبوده اند. پس در هر کجا بوده ايم توسعه و يا تأسيس کتابخانه در صدر اولويت هاي ما قرار داشته است. غير از تهيه کتاب که نياز به منابع مالي داشت ، تهيه تجهيزات کتابخانه که معمولا هم چوبي مي باشند يکي از مشکلات اساسي بود ، پيدا کردن توليدکنندگان حرفه اي در اين رشته کار مشکلي بود که شايد در سطح کشور از انگشتان يک دست نيز کمتر بودند.اين مسئله ما را بر آن داشت ، پس از معلمي ، لباس کارآفريني بر تن نماييم و مجموعه توليدي صنايع چوب فرهنگ را در سال 1374 تأسيس نماييم.
در طي اين سالها سعي نموده ايم با تحقيق و مطالعه ، بهره گيري از تجربيات توليدکنندگان ديگر ، بکارگيري نيروهاي انساني ماهر و استفاده از بهترين مواد اوليه روز به روز بر سطح کيفي محصولات خود بيفزاييم.

     ویژگی های چرخه تولید صنایع چوب فرهنگ :
استحکام: تغيير و تعويض تجهيزات کتابخانه به دليل منابع مالي محدود ممکن نمي باشد پس نياز به محصولاتي با دوام از بهترين نکات مورد توجه در خريد مي باشد.
سازگاري با نيازهاي کتابخانه اي: آشنايي توليدکنندگان با نيازهاي اين عرصه از مهمترين عناصر طراحي تجهيزات مي باشد.
سازگاري با بدن انسان: استفاده طولاني مدت مراجعه کنندگان از تجهيزات به ويژه صندلي ها توجه به ارگونومي را ضروري ساخته است.
زيبايي در عين سادگي: محيط کتابخانه ها بايد داراي طرحي ساده باشد تا از ايجاد عدم تمرکز و شلوغي ذهن مطالعه کننده جلوگيري به عمل آيد. اما بايد چشم نواز ، دلنشين و آرام بخش بوده تا حضور طولاني مدت مراجعه کننده را تضمين نمايد.

     اينک اين مجموعه توليــــدي پس از سال ها تجربــــه اندوزي و تلاش بي وقفه در جايگاهي قرار گرفته است که محصولات کتابخانه اي و اداري آن به لحاظ چهار شاخص فوق الذکر در سطح کشور بي رقيب مي باشد.

     براي ما بسي مايه افتخار است که توانسته ايم با محصولات خود گامي هر چند کوچک در توسعه مراکز کتابخانه اي و فرهنگي برداريم.

چگونه محیط کتابخانه ها را دلپذیر کنیم؟

یکی از مسائل اساسی فرهنگی در کشور ما مطالعه است. پایین بودن سرانه مطالعه یکی از مشکلات فرهنگی ماست. یکی از راههایی  که می توان افراد جامعه را به کتاب و کتابخوانی علاقه مند نمود، توسعه کتابخانه های مدارس، دانشگاه ها، مراکز اداری، مساجد و محلات می باشد.
یکی از عواملی که می تواند موجب استمرار مراجعه و استفاده سطوح سنی مختلف از کتابخانه های کشور شود، استفاده از تجهیزات چوبی با کیفیت مطلوب در کتابخانه های کشور می باشد.
متاسفانه صنعت تولید تجهیزات کتابخانه در شرایط مطلوبی قرار ندارد. عدم تخصص ماموران خرید سازمانها و تاکید بر ارزان بودن ، موجب فروش تولید تجهیزات بی کیفیت گردیده است. این امر موجب عدم رضایت مراجعه کنندگان به کتابخانه ها شده و پس از مدتی انبار مستعملات این مراکز انباشته از محصولات بی کیفیت بلااستفاده می گردد.
بنابراین خرید تجهیزات چوبی با کیفیت و مطابق با نیازهای مراجعه کنندگان ، صرفه جویی در بودجه های محدود مراکز فرهنگی و آموزشی است و به افزایش علاقه مندی مراجعین به محیط کتابخانه ها منجر خواهد شد.

 محسن امیرجانی ، مدیرعامل صنایع چوب فرهنگ

آسیب شناسی تجهیزات کتابخانه

چرا تجهیزات چوبی کتابخانه ها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست و بعد از مدت کوتاهی دچار مشکل می شود!؟
چرا تجهیزات چوبی اغلب کتابخانه ها با نیازهای مراجعه کنندگان مطابقت ندارد!؟
برای پاسخ به سوالات فوق به چند مطلب اشاره می گردد:
1 - قوانین خرید دستگاههای دولتی به گونه ای تنظیم شده که جلوی تبانی و فساد در معاملات گرفته شود ولی اغلب، این قوانین موجب خرید کالاهای ارزان و بی کیفیت گردیده و تولیدکنندگان معتبر و باسابقه از دور خارج کرده و تولیدکنندگان بی کیفیت و بدون سابقه تخصصی لازم برنده این معاملات می گردند.
در اغلب این معاملات قیمت کالاهای نامرغوب ارزان با کالای با کیفیت و قاعدتا گرانتر مقایسه می گردد و بازنده در این میان تولیدکننده کالای مرغوب کتابخانه ها و در نهایت مراجعین و مطالعه کنندگان می باشند.
به همین خاطر تولیدکننده کالای مرغوب کتابخانه ای و اداری در سطح کشور بسیار کم می باشد.
2 - عامل دوم مسئولین خریدی هستند که از دانش لازم جهت خرید تجهیزات کتابخانه ای بهره مند نیستند، اینکه این محصولات چه ویژگیهایی باید داشته باشد تا با نیازهای مطالعه کنندگان مطابقت داشته باشد.
ویژگی های کالای مرغوب چیست و چه تفاوتها با کالای نامرغوب دارد
صنایع چوب فرهنگ سعی نموده است علی رغم همه مشکلات و نامهربانی ها روز به روز کیفیت محصولات خود را ارتقا بخشد. ما با استفاده از مدرن ترین دستگاهها و نیروی انسانی کارآزموده و با بهترین مواد اولیه و با تکیه بر بیش از دو دهه تجربه بهترین محصولات کتابخانه ای  را در سطح کشور تولید می نماییم.
و اینک با اعتماد شما مشتریان عزیز در پنجمین همایش صنعت چوب استان قم (دومین قطب تولیدات چوبی کشور) به عنوان برترین تولیدکننده شناخته شده ایم و امیدواریم بتوانیم نقش بیشتری در اعتلای سطح فرهنگی کشور با تولید تجهیزات مرغوب تر ایفا نماییم.

محسن امیرجانی، مدیرعامل صنایع چوب فرهنگ

ورود

ورود به محیط کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *